САОПШТЕЊЕ ЗА ЈАВНОСТ О ЗАБРАНИ СПАЉИВАЊА ОРГАНСКИХ ОСТАТАКА ПОСЛЕ ЖЕТВЕ УСЕВА

           Поштовани суграђани, пољопривредни произвођачи,

указујемо Вам на законску обавезу власника/корисника пољопривредног земљишта прописану чл. 59. Закона о пољопривредном земљишту земљишту („Сл. гласник РС“, бр. 62/2006, 65/2008 – др. закон , 41/2009, 112/2015, 80/2017 и 95/2018 – др. закон) да сте у обавези да земљиште користите као добар домаћин и по правилима кодекса добре пољопривредне праксе, која су конкретизована Правилником о кодексу добре пољопривредне праксе („Сл. гласник РС“, бр. 23/2023).

Указујемо и на све правне последице услед спаљивања жетвених остатака, а које се састоје у прекршајној одговорности прописаној чл. 85. Закона о пољопривредном земљишту. Указујемо вам да је према одредби члана 28. став 2. и став 4. Закона о пољопривредном земљишту, прописано да је забрањено спаљивање органских остатака после жетве усева на пољопривредном земљишту, као и да јединица локалне самоуправе прописује мере за заштиту од пољске штете и мере за заштиту од спаљивања органских остатака на пољопривредном земљишту.

Указујемо на одговорност прописану у чл. 82. и 84. Закона о заштити од пожара („Службени гласник РС“, бр.111/2009, 20/2015, 87/2018 и 87/2018 – др. закон) а нарочито прописану у члану 50.: „Забрањено је спаљивање остатака стрних усева, спаљивање смећа на отвореном простору и спаљивање биљних остатака. Лице које је радњама из става 1. овог члана изазвало пожар дужно је да ватрогасно-спасилачкој јединици надокнади трошкове интервенције, у складу с посебним прописом.“

Сагласно наведеном, Град Сомбор је у оквиру своје надлежности, у овој области донео Одлуку  о заштити пољопривредног земљишта, усева и засада, пољских путева и канала од пољске штете („Сл. лист града Сомбора“ број 16/2019). Поменутом Одлуком прописана је забрана паљења остатака усева и засада на сопственом и туђем пољопривредном земљишту. Спровођење мера организоване контроле и заштите од пољске штете у смислу ове  Одлуке, врши Град Сомбор преко пољочуварске службе. 

Молимо Вас да уважите наведено, јер ће свако поступање противно одредбама Закона односно противно одредбама градске Одлуке довести до предузимања прописаних казнених мера против  лица која  пале жетвене остатке на пољопривредном земљишту у државној својини или пољопривредном земљишту у приватној својини. По Закону сви који врше жетвене радове дужни су да предизму посебне мере заштите стрних усева од пожара.

Посебно указујемо да прекршилац поменутих одредби који је власник –носилац пољопривредног газдинства поред прописаних новчаних давања, подлеже и одредбама Правилника о упису у регистар пољопривредних газдинстава и обнови регистрације, као и о условима за пасиван статус пољопривредног газдинства чл. 26. ст. 2. тач. 4. подтачка 15) („Сл. гласник РС“, бр. 25/2023), и трпи и последицу да му се пољопривредно газдинство које се води у Регистру пољопривредних газдинстава из активног ставља у пасиван статус и то на три године.