140 ГОДИНА ЗДАЊА СРПСКЕ ЧИТАОНИЦЕ

Српска читаоница „Лаза Костић“ свечаном академијом данас је прославила јубилеј 140-е годишњице изградње читаоничког дома и 177 година непрекидног рада.

Сомборска Читаоница спада међу најстарије институције културе у Србији, а један од њених председника био је и Лаза Костић, чије данас носи име. Врата ове читаонице отворена су свих седам дана у недељи, где је члановима доступна дневна ћирилична штампа и друштвене игре, а овде се организују и разне програмске активности: изложбе слика и фотографија, предавања, радионице, трибине, књижевни програми и музичке свечаности.

Председник Управног одбора Српске читаонице Борислав Аврамовић овом приликом представио је планове Читаонице за наредни период и захвалио се сарадницима на подршци. „Читаоница има, развија  и унапређује сарадњу са многим институцијама, удружењима и клубовима, од оснивања до данас“ рекао је Аврамовић, посебно истакавши међусобну сарадњу са Српском православном црквеном општином сомборском.

Присутнима се обратио и градоначелник Сомбора Антонио Ратковић, који је истакао да је здање Српске читаонице, које од 1969. године има статус споменика културе,  једно од здања захваљујући којима се Сомбор назива градом богате културне баштине и чуварем традиције. „Ми данас можемо да будемо захвални оној групи виђенијих сомборских Срба: Сими Бикару, Јустину Коњовићу, Ники Груићу и другим градским првацима који су били свесни важности поштовања својих корена, порекла својих прадедова и неопходности очувања националног идентитета кроз неговање писма, језика, вере и обичаја“, нагласио је градоначелник.

Покрајинска секретарка за културу, јавно информисање и односе са верским заједницаама Драгана Милошевић истакла је да је Српска читаоница „Лаза Костић“ институција чији значај премашује Сомбор, Бачку и Војводину, и има важно место у културној, образовној и целој историји нашег народа. „То што ми данас заједно обележавамо 140-у годишњицу тог великог прегнућа, само је доказ великих дела и потврда наше обавезе да и себе, али и генерације које долазе стално подсећамо да ни та дела, али ни они који су их изнели никада не смеју да буду заборављени“ поручила је покрајинска секретарка Милошевић.

Епископ мохачки Дамаскин нагласио је да је данашње окупљање у част књиге и свих Сомбораца који су у књигама и њиховој сазнајној моћи видели напредак за појединца и заједницу. „Данас смо у прилици да се са великом захвалношћу сетимо свих значајних Сомбораца из редова цркве и редова грађанства, који су у настајање и трајање Српске читаонице и њених садржаја уткали немалу снагу и време, ентузијазам и полет“ рекао је епископ Дамаскин.

Српска читаоница овом приликом, уручила је и признања поједницима и институцијама и то: Влади Аутономне Покрајине Војводине, Покрајинском заводу за заштиту споменика културе, Граду Сомбору, Српској православној црквеној општини сомборској, Завичајном удружењу Срба „Корјени“ Сомбор, Петру Арамбашићу – бившем дугогодишњем председнику Управног одбора Српске читаонице и почасном члану и Министарству културе Републике Србије.

Културно-историјске и архитектонске вредности Српске читаонице представила је Јелена Пилиповић, помоћница директора Покрајинског завода за заштиту споменика, а у оквир

у свечаног програма наступили су ученици Музичке школе „Петар Коњевић“.